Jesteś tutaj: Start / Doradztwo zawodowe

Doradztwo zawodowe

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 

Drodzy rodzice i uczniowie !!!

 

Prosimy o zapoznanie się z informacjami zawartymi w linku poniżej dotyczącymi rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz ponadgimnazjalnych.

 

http://kuratorium.kielce.pl/pl/rekrutacja-2019-20/

 

 

Zachęcamy do odwiedzenia strony https://www.ore.edu.pl/, gdzie w zakładkach „Kształcenie zawodowe” i „Doradztwo zawodowe” młodzież, jak również Państwo znajdą wiele informacji, które pomogą w podjęciu decyzji dotyczącej dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej młodzieży.

 

 

 

Niezbędnik rodzica

Szanowni Rodzice!

              Trzecia klasa gimnazjum to czas, w którym Państwa dzieci wybierać będą szkołę ponadgimnazjalną. Warto podkreślić, że podejmują ważną decyzję, że decyzja ta, powinna być podejmowana świadomie w oparciu o rzetelne informacje. Dlatego wsparcie najbliższych odgrywa na tym etapie bardzo ważną rolę. Tym bardziej, że Rodzice mają większe szanse, niż ktokolwiek inny, udzielić swoim dzieciom skutecznej w tym zakresie pomocy. Pamiętajmy, że zbyt duże poczucie odpowiedzialności u dziecka za dokonany wybór, może wpływać hamująco na proces podejmowania decyzji.

               

Jak pomóc dziecku trafnie wybrać szkołę ponadgimnazjalną? Na etapie przygotowywania się do rekrutacji niezbędne jest zebranie informacji o wybieranej szkole oraz o warunkach przyjęcia do niej. Dlatego warto namawiać dziecko do uczestniczenia w organizowanych „dniach otwartych” różnych szkół, do rozmawiania z uczniami starszych klas, nauczycielami uczącymi w danej szkole. Jakich błędów unikać? Niektórzy Rodzice są przekonani, że wiedzą, co dla ich dziecka jest najlepsze i jaką szkołę powinno wybrać. Mamy nadzieję, że Państwa pomoc, nie będzie odbierana przez nie jak próba wywierania presji. Namawiamy Państwa, aby nie nalegać i nie zmuszać swojego dziecka do interesowania się określonym typem szkoły, który Państwu wydaje się atrakcyjniejszy, czy bardziej prestiżowy. Najlepiej, gdy nabierze przekonania, że samodzielnie podjęło decyzję, a wybrana szkoła będzie tą, do której chętnie będzie uczęszczać. Postarajcie się Państwo nie obciążać siebie i dziecka myśleniem, że decyzja o wyborze szkoły, przesądza o jego przyszłości. Przykłady innych świadczą o tym, że niewłaściwy wybór szkoły, czy zawodu, nie jest czymś nieodwracalnym. Najważniejsza jest dyskretna pomoc. Dziecko powinno mieć świadomość samodzielności. Oceńcie Państwo: Czy dziecko posiada umiejętność rozpoznawania swoich zdolności, zainteresowań? Jaki wpływ na wyobrażenie o swojej przyszłości mają koledzy (rówieśnicy)? Z jakich źródeł dziecko czerpie informacje o zawodach? Które zawody uznaje za prestiżowe i dlaczego? Co jest dla dziecka ważne w życiu? Wspólna rozmowa na temat planowania przyszłości dziecka może stanowić okazję do zorientowania się, jakich informacji dziecko nie posiada, czego jeszcze nie wie o sobie, o zawodach, o rynku pracy. W dzisiejszej rzeczywistości zawodu nie wybiera się raz na zawsze. Rynek wymaga od jego uczestnika gotowości do zmiany i uczenia się ciągle nowych rzeczy. Dlatego plany edukacyjne i zawodowe, szczególnie te dalekosiężne, rzadko nie ulegają modyfikacji.

           Gorąco zachęcamy, aby Państwo aktywnie wspierali swoje dziecko w zaplanowaniu jego przyszłości, aby zechcieli Państwo współdziałać w tym zakresie ze szkołą.

           Zapraszamy do zapoznania się z poniższą prezentacją.

Rodzic jako doradca swojego dziecka

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PUNKT KONSULTACYJNY W ZAKRESIE DORADZTWA EDUKACYJNO – ZAWODOWEGO

w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Ożarowie
 Osiedle Wzgórze 56, 27-530 Ożarów
czynny we wtorki
w godzinach 1030- 1230

mgr Joanna Kula – doradca zawodowy

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt osobisty lub zgłoszenie telefoniczne
pod nr tel. 15 8611 002, email: joanna.kula71@gmail.com

Oferta:

  • diagnoza indywidualna uczniów
  • informacje o rynku pracy
  • konsultacje dla rodziców
  • informacje o szkołach


 Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Ożarowie
w ZS im. Marii Skłodowskiej – Curie w Ożarowie, Osiedle Wzgórze 56, 27-530 Ożarów

 

Serdecznie zapraszam!